logo nove 

ikona blizsi podminky png

ikona povolenky png

ikona zaber png

Bližší podmínky

Povolenky

Záběr 2021

ikona brigady png

ikona zavody

ikona prihlaska png

Brigády

Závody

Přihláška

led 24 2015

Sumec velký

Chtěl bych vás seznámit s rybami, které obydlují naše rybníky. Začnu u té nejzáhadnější a tou je sumec velký (Silirius glanic/Silurus glanis). Nebudu zde opisovat Wikipedii, takže ve stručnosti alespoň její základní popis. Sumec je spolu s jeseterovými největší sladkovodní teplomilnou a dravou rybou. Má protáhlé tělo s výrazně dlouhou řitní a zaoblenou ocasní ploutví. Na velké hlavě, která tvoří skoro třetinu těla má tři páry vousů, které mají chuťové a orientační smysly. Má velmi malé oči, a tudíž špatně vidí. V trávícím ústrojí má žaludek. Kůže je bez šupin. Hřbet má tmavě dozelena zbarvený, na bocích má mramorování a břicho je světlé. Při výlovu retenční nádrže za velkým rybníkem byl sloven jedinec bílé barvy (tzv.albín).Dožívá se až padesáti let života. V dospělosti dosahuje délky přes dva metry. Na tekoucích vodách při putování za potravou v proudu nedosahuje takové váhy jako ten, který žije v teplých, úživných a stojatých vodách. Dle statistik má sumec délky 150 - 200cm věk dvaceti let.

 Na velkém rybníku ve Slavkově, který byl po revitalizaci znovu napuštěn v roce 1997, byl v roce 2008 chycen a zpět vrácen do vody sumec o délce 190cm. Z toho vyplývá, že se zde této rybě dobře daří, když dosáhla takové délky za jedenáct let. Svazové vody(rybářské revíry) se zarybňují dle dekretů vydaných Krajským úřadem. Do velkého rybníka se každoročně vysazuje 150 kusů sumce rychleného v délce kolem třinácti centimetrů, kterého nakupujeme u MRS MO Šlapanice ze sádek v Ponětovicích. Dle výkazů z úlovkových listů se ve Slavkově každým rokem uloví kolem deseti kusů v celkové váze cca 200kg. U nás rybáři loví tuto rybu převážně lovem na káču nebo bójku s nástražní rybičkou (cejn, lín, plotice, karas), a nebo na položenou na chuchvalec rousnic. Ještě před pěti roky byl na velkém rybníku přemnožen karas stříbřitý. Sumčí populace tuto plevelnou rybu značně potlačila. Bohužel se její potravou stává i kapr a jiná ušlechtilá ryba. To je ale koloběh a zákon přírody.

 Sumec jako dravá ryba je hájený od 1. ledna do 15. června. Ideálními podmínkami k jeho lovu je horká a dusná letní noc se zataženou oblohou před bouřkou. Znám ale rybáře, kteří chodí úspěšně lovit způsobem přívlačí až do pozdního podzimu. Sumec je stanovištní ryba a její lovení ryb těsně pod hladinou je specifické svým zvukem takzvaným pukáním. Zkušení rybáři dovedou napodobit tento zvuk dřevěnou vábničkou a tím přilákat u dna ležícího sumce do míst kde loví svoji kořist. Snem každého rybáře je, alespoň jednou za život, chytit kapitálního a trofejního sumce. Dle přiložených snímků se to některým podařilo. Vyhlášenou lokalitou, kde se celoročně loví sumci do 100kg je řeka Ebro ve Španělsku a Pád v Itálii. Ve Slavkově byli letos vyloveni také krásní sumci přes dva metry.

 Zmenšenou podobou sumce velkého z čeledi sumečkovitých je sumeček americký (Ameiurus nebulosus). Také má kůži bez šupin. Oproti sumci má mnohem kratší řitní ploutev a první paprsek prsních ploutví je přeměněn v jedovatý osten. Má čtyři páry vousů a tukovou ploutvičku. Je to všežravec a v našich podmínkách nedorůstá dostatečné lovné délky, a tudíž o ní ani rybářské závody z důvodu výtěžnosti nemají zájem, a proto se u nás uměle nevytírá. Ve vodách povodí Moravy se vyskytuje velice zřídka.

Závěrem bych chtěl požádat čtenáře o přeposlání jejich fotografií, trofejních, sladkovodních ryb ke zveřejnění při pokračování tohoto seriálu na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Někteří z vás zareagovali na mou výzvu, a proto zde zveřejním další fotky ulovených sumců. Zároveň jsem ale dostal také zprávu k vážnému zamyšlení, že ten náš slavkovský albín byl letos uloven v době jeho hájení a nevrácen zpět do rybníka, kam jako rarita určitě patřil.

 Petr Zvonek

Foto


Aktuality

27. 5. 2021 - Z důvodu pandemické situace se letošní závody dne 29.5.2021 na rybnícve ve Slavkove  N E K O N A J Í !!!

10. 5. 2021 - Zvolen nový předseda spolku Ing. arch. Zdeněk Koudelka